Dlatego, aby zabawa zaskakiwała, stworzyliśmy listę INSPIRACJI.

  Zabawy dla dzieci pobudzające wyobraźnie? Nauka przez zabawę? Nauka mowy, ćwiczenie koncentracji i spostrzegawczości? Mamy na to sposób. Spontaniczne pomysły, własnoręczne zabawki oraz łączenie technik.  

Karta obserwacyjna

Zabawa do pobrania

Typowa Wyszukiwanka z kartą obserwacyjną dedykowana do wzoru Kraina w Liście. Wydrukuj kartę i podaj ją dziecku, a następnie wyszukujcie na narzucie lub macie te elementy. Idealne ćwiczenie na koncentrację, spostrzegawczość wspierające rozwój mózgu dziecka. Fantastyczny tekst o uwadze mamy neuropsychologa znajdziecie tu: “https://www.instagram.com/p/CEyPNwyj80A/”> Bo Możesz ćwiczyć koncentrację uwagi dziecka w zabawie! Jak? ⁣Baw się w wyszukiwanki! ⁣Przeszukiwanie pola wzrokowego to doskonały trening koncentracji i utrzymania uwagi dziecka! ⁣

POBIERZ

Flagi z buźkami (emocje)

Maty, Otulacz, Koszulka, Narzuty, Koce

W Krainie jest sporo chorągiewek z buźkami. Flagi można policzyć, ale każda z nich ma narysowaną inną buźkę, wyrażającą emocje: np. radość, zdziwienie, śmiech. Moim zamysłem było, abyście mogli dodatkowo, kontekstowo wplatać w Wasze historyjki uczucia. Te są narysowane. Ale możecie zrobić swoje proste DIY chorągiewki i poczuć się obserwatorami uczuć. I zrobić z tego aktywności dla dzieci. To kropelka w pracy z dziećmi nad ich uczuciami, nazywaniem, poznaniem. Ale czasami takie kropelki zabawy też są ciekawe i dodatkowa forma do książek czy rozmów. 

Flagi roznosi Wędrowiec, ma ich pełen plecak.

Jak zrobić flagi DIY? Kartki z narysowanymi buźkami, wykałaczka, taśma dwustronna do podklejenia karteczki na wykałaczce i podstawka (ja użyłam ciastoliny).

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta narzuta/mata

Co? Gdzie? Jaki?, czyli pytania do nauki mowy

Zabawa do pobrania

Nasze produkty to ogromna książka obrazkowa. Oglądając obrazki i opowiadając je z Najmłodszymi dziećmi, możemy wykorzystywać ten moment do nauki poszerzania słownictwa. Pokazujemy jednocześnie palcem obrazek i zadajemy pytanie. Do tego celu przygotowałam Wam gotowe chmurki z pytaniami: Ile? Gdzie? Co robi? Co to? Jaki? itp. Zachęcamy dziecko do samodzielnego nazywania obiektów i czynności. Dajemu mu zawsze czas na samodzielną odpowiedź. Pytania są do wykorzystania zarówno ze wzorem Zoo, jak i Kraina.

Inna opcja wykorzystania tych chmurek, to prośba, aby dziecko położyło pytanie koło wybranego obrazka i wtedy czytamy pytanie i prosimy go o odpowiedź na temat wybranego motywu.

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta narzuta/mata.

POBIERZ

Dźwiękonaśladowcze zabawy dla dzieci.

Do pobrania

Wyrazy dźwiękonaśladowcze – onomatopeje w sposób naturalny potrafią wyrazić otaczające nas zjawiska dźwiękowe. Poprzez swoją naturalność umożliwiają dziecku w prosty sposób porozumiewanie się z otoczeniem i stanowią pewien etap rozwoju jego werbalnych kontaktów z innymi ludźmi. Są pierwszymi, naturalnymi słowami dziecka, powiązanymi z określonym znaczeniem. W języku polskim istnieje ogromne bogactwo tego rodzaju wyrazów, które ze względu na zawartość wielu zjawisk językowych wykorzystuje się w praktyce logopedycznej do ćwiczeń wszechstronnie usprawniających funkcje mowy. Onomatopeje ćwiczą cały aparat mowy: oddychanie, fonację (głos), prozodię (melodia, akcent i rytm mowy), słuch fonetyczny, sprawność koordynację narządów mowy, artykulację. (źródło: http://poradnik-logopedyczny.pl/)

Aktywność dedykowana Maluchom. Pokaż dziecku wyraz. Powiedz go na głos, intonując odpowiednio słowo, poproś o powtórzenie, a następnie daj wyraz Maluchowi i poproś go o położenie zwierzaka na macie.

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta mata edukacyjna z wodoodpornym spodem.

zestaw 1 Zestaw 2

Kostka zwierząt | Gra

Zabawa do pobrania

Najlepsza recepta, na zaangażowanie Dziecka w zabawę? Zwierzaki i ciekawość! Dzięki specjalnej kostce, na której przygotowanych jest sześć intrygujących pytań, na przykład: Pokaż, jak porusza się zwierzątko, Pokaż, jaki odgłos wydaje zwierzątko, Gdzie mieszka zwierzątko? czy Co je zwierzątko? dziecko z fascynacją czeka na rzut kostką i zadanie. Jest pytanie na motorykę dużą, na ćwiczenie fonetyczne oraz na wiedzę, gdzie zakres odpowiedzi zależy od wiedzy dziecka. Jak gramy? Ilość osób w zabawie jest nie ograniczona. U nas były 4 osoby i było to max, bo dziewczyny wyrywały się, do rzucania, za każdym razem, gdy była nasza kolejka! Wskazujemy zwierzę na macie. Możemy użyć formy kółka/lupki zaznaczając dane zwierzę. Nazywamy je i rzucamy kostką. Odpowiadamy na pytanie z kostki. Następnie zadanie wykonuje kolejny gracz. Tylko tyle, i aż tyle 🙂 Kto zagra?

Gra, ze względu na pytania wymagające odpowiedzi, najlepiej sprawdza się z Dziećmi już mówiącymi.

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta mata edukacyjna z wodoodpornym spodem.

POBIERZ

Nauka angielskiego – Zwierzęta | Memo

Do pobrania

Gra pamięciowa połączona z nauką języka angielskiego. Zwierzęta z memo znajdują się na wzorze urodziny w Zoo. Bawić można się zarówno z Maluchami, jak i Starszakami. Dla Młodszych dzieci, proponuję dopasowanie obrazków ze zwierzakami do zwierząt na macie. Dla Starszych, ciekawe będzie dopasowanie zwierząt połączone z nauką języka angielskiego. Memo jest opracowane po dwa koła z każdego rodzaju zwierząt, co oznacza, że możecie też utrudnić zabawę, poprzez położenie zwierząt obrazkiem do dołu. 

memo 1 memo 2

Zabawy dla dzieci. Zoo – dopasowanie figurek zwierząt

Maty, Koce, Narzuty

Świetna poznawcza zabawa dla dzieci. Dopasowanie figurek zwierząt do tych na wzorze Zoo. Ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację i nowe słowa.

Ubieranie postaci

Maty, Narzuty, Koce

Zabawę rozpoczynamy od przygotowania wyciętych kolorowych ubrań. Możemy rozbudować ją o tzn. suszenie prania, czyli ubrania przyczepione są za pomocą małych spinaczy do sznurka imitującego suszarkę. Dzięki temu dziecko musi wpierw zdjąć je ze sznurka ćwicząc palce i koorydnacje ręka-oko, a następnie ubierać postacie na grafice. 

Zabawy dla dzieci DIY z ciastoliny

Maty

Ciastolina i wszelkie masy samoutwardzające to świetny materiał do robienia różnych przedmiotów do zabawy. Tu, wraz z moją Starszą córką, zrobiłam z Play-doh warzywa i owoce oraz miski i kubki. Gdy zastygła była dodatkowym asortymentem na straganie warzywnym. Wykorzystałyśmy też koszyk oraz i taczkę z Duplo.

Z takich mas możecie lepić inne przedmioty domowego użytku i wykorzystywać podczas zabawy w piknik na macie, zrobić cegiełki i kamienie na budowę i ustawić na placu budowy. Świetny do takich prac jest też filc.

Planszówka

Maty, Otulacz, Koszulka, Narzuty, Koce

Zabawa dająca wiele możliwości. Potrzebujecie kostki do gry z liczbami, jakiś figurek (u nas były to zwierzaki Schleich). Pola gry to przerywane linie na drodze. Wybieracie linie startu i poruszacie się dokładnie o wyrzuconą ilość oczek po liniach. My na bieżąco wymyślałyśmy też zadania dla graczy: np. jeśli byłeś koło konika, to trzeba było udawać konika, a jeśli koło pani odpoczywającej pod parasolem, omijałeś kolejkę.

Spokojnie zwierzaki możecie zastąpić ulubionymi bohaterami czy postaciami z klocków. Także zadania i zasady możecie wymyślać wg własnej kreatywności: mogą być ruchowe, mogą być na opowiadanie, postawienie czegoś na planszy… pełna inwencja.

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta narzuta/mata.

Zabawy dla dzieci – Planety

Pościel, Otulacz, Narzuty, Koce

Wzór Kraina to świat wyobraźni, ale znajdziecie też na nim planety, które pięknie można wpleść w opowiadanie i Bajki… albo wykorzystać w formie zabawy do poznania planet. Pamiętajcie, że ta aktywność to zabawa połączona z nauka. Na macie nie ma ustawionej kolejności planet, ale są wszystkie. I planet jest tyle ile w układzie słonecznym (założyłam, że Kraina to ziemia) Jest też słońce. Jest to więc świetna, lekka aktywność, z której dziecko napewno wyciagnie wiedzę!

Wydrukuj planety i dałaj do pokolorowania dziecku, kolory wzorowały na książce “O planetach”. Kolorowałyśmy wg kolejności od słońca. Wytnijcie planety. A potem dopasowujcie je do planet na macie. Ziemia to oczywiście grafika środkowa, pamiętajcie. Pozostałe planety możecie dopasować wg kształtu, Saturn i Uran maja pierścienie i te narysowane na macie też: Jowisz jest największy, Merkury najmniejszy. 

I jest też zagadkowa czarna kropka, w przestrzeni kosmosu… w moim autorskim zamyśle to była czarna dziura… bo czy nie fajnie jest bawić się w kosmiczne przygody, gdy astronauci nagle znikaja.

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta narzuta/mata

POBIERZ PLANETY DO ZABAWY

Memory

Maty, Otulacz, Koszulka, Narzuty, Koce

Potrzebujecie przedmiot do zasłaniania obrazków (może być ręka). W wersji łatwiejszej, zakrywamy obrazek i opisujemy co zakryliśmy. W wersji trudniejszej – z pamięci próbuje zgadnąć dziecko co zostało zakryte.

Taka forma zabawy może też być w formie zagadek: mam na myśli… i dziecko musi zgadnąć co to jest po opisie i wskazać.

Zabawy dla dzieci ze szkłem powiększającym

Maty, Pościel, Koszulka, Otulacz, Narzuty, Koce

Mali detektywi na start. Wyszukiwanki specjalnie mają liczne małe elementy, aby szukanie ich z lupą było jeszcze ciekawsze. Rysunki są robione odrecznie, z dbałością o drobne detale, dlatego jest tu bardzo dużo motywów do odkrycia.

Komiksy

Maty

Chmurki dialogowe z dżwiękonaśladowczymi wyrazami to propozycja zabwy dla najmłodszych. Wystarczy karton i flamaster. Na Matach, choć oczywiście na innych Wyszukiwanakch też, jest sporo motywów dźwiękowych. 

Ze starszymi dziećmi można w okienka wpisywać całe zdania, robić dialogi, które możecie wymyślać na bieżąco, jeśli nagracie to w formie filmiku poklatkowego, powstanie prosta animacja.

Zabawy dla dzieci w paluszkowy teatrzyk

Maty, Pościel, Koszulka, Otulacz, Narzuty, Koce

Wykorzystajcie swoje lub dziecięce paluszki do stworzenia postaci, które odwiedzą Wyszukiwanki. Kogo poznają, jakie będą mieć przygody?

Możecie rysować różne miny na paluszkach, “ubierać” w różne ubranka. Tu wykorzystałam papier.

Zabawy dla dzieci z naklejkami

Maty

Materiału, z którego uszyte są maty świetnie trzymają się wszelkie naklejki. Odkryłam to całkiem przypadkowo, kiedy któraś z naszych córek z ciekawości obkleiła Miasto motylami.

W mieście mogą fruwać motyle, skwer może rozkwitnąć kwiatami, albo może zamieszkać w nim jednorożec lub dinozaur.

Jaskinia Odkrywców

Koce, Narzuty

Zbuduj bazę i nakryj ją kocem lub narzutą grafiką do dołu. Sprawdź dokładnie, czy nie dociera do środka światło. Weź latarkę i szukaj rysunków w swojej jaskini.

Taka aktywność dostarcza ogromna ilość doznań sensorycznych: ciemność i światło, mała i zamknięta przestrzeń, ograniczone powietrze. A do tego emocje odkrywcy. Można dziecku podpowiadać co ma szukać. 

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta narzuta/mata

Zabawy dla dzieci, czyli paluszkowe pacynki “Kolędnicy”

Do pobrania

Nasi kolędnicy odwiedzają domostwa, skwery, latarnie, zamki, domki na kurzej nodze i wiele innych miejsc z życzeniami pomyślność w Nowym Roku w Krainie oraz w Zoo… a także w każdym innym miejscu, które przyjdzie Wam do głowy. Śpiewają pastorałki, kolędy i mówią wierszyki. Opowiadają trochę o sobie i o tradycji. Nasi kolędnicy to: trzej królowie, anioł, gwiazda, łoś, choinka, bałwanek i tur. Spotkaj się z nimi na Instagramie 

Postacie można wykorzystać do zabawy z naszymi produktami Wyszukiwankami, ale także jako zawieszki na choinkę lub prezenty, w kartkach świątecznych w formie kolażu, w szopce bożonarodzeniowej… w każdy sposób, jaki przyjdzie do Waszej wyobraźni. 

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta narzuta/mata.

zestaw dla dzieci Zestaw dla rodziców

Zabawy dla dzieci z alfabetem

Maty, Pościel, Koszulka, Otulacz, Narzuty, Koce

Na Instagramie jest wpis o Abecadle na Matach. Dzięki niezliczonym motywom rysunkowym, odnalazłyśmy z moją Starszą córką cały alfabet. 

Zabawy dla dzieci z Imionami

Maty, Otulacz, Koszulka, Narzuty, Koce

W Wyszukiwankach odnajdziesz wielu bohaterów, ale tylko od Was będzie zależało, jak każde z nich będzie miało na imię i jaka będzie jego historia.

Tradycyjne imię, czy wymyślone przezwisko, pieszczotliwy skrót – możecie wymyślać do woli.

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta pościel dla dzieci.

Zabawy dla dzieci i nauka zawodów

Maty, Pościel, Koszulka, Otulacz, Narzuty, Koce

Szczególnie na Matach, gdzie świat jest rzeczywisty znajdziecie sporo zawodów: strażaka, sprzedawcę, nauczyciela, muzyka, biznesmena, geodetę, sportowców, inżyniera, dziennikarza, kierowce, woźnice…

Tym tropem możecie też szukać dyscyplin sportowych, które znajdują się na Matach, głównie w Górach.

Zgubione walizki

Maty, Otulacz, Koszulka, Narzuty, Koce

Ktoś zgubił walizki. Znajdź je. Do kogo należą, czy ktoś ją zgubił przypadkiem, zapomniał, czy może porzucił specjalnie. W pośpiechu.

Fajnie buduje się opowiadania zaczynając od jakiegoś przedmiotu lub wydarzenia, rozpocznij narrację np. od walizki, buta na budowie czy misia pod ściętym drzewem – opisz przedmiot, opowiedz do kogo może należeć, kto może go szukać, kto i czy go znajdzie. Rozszerzaj opowiadanie o nowe wątki i bohaterów.

Liczenie cegiełek, baloników (kształty)

Maty, Pościel, Koszulka, Otulacz, Narzuty, Koce

Sprzedawca balonów wypuścił kilka balonów, które poszybowały w różnych kierunkach. Wyszukaj je i policz. Podobnie można liczyć cegły, które wypadły z furgonetki. My dodatkowo wyciełyśmy czerwone kostki, które ustawiałyśmy wszędzie tam, gdzie leżała cegła. Po to, aby lepiej policzyć. Zosia dodatkowo napisała na nich swoje imię (Z, O, I).

Baloniki mają też różne kształty, dzięki czemu dziecko poznaje kształty.

Koszulka do zabawy

Koszulka

Nałóż koszulkę i pamiętaj, aby grafika była na plecach. Połóż się wygodnie i rozpocznij zabawę. 

Do koszulki dołączony jest plakat z grafiką, dzięki niemu możesz też zadawać pytania, opowiadać wspólnie, wskazywać motywy.

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta pościel dla dzieci.

Do poleżenia, okrycia, utulenia.

Maty, Pościel, Koszulka, Otulacz, Narzuty, Koce

Lubię Wyszukiwanki za ich użytkowość. Inspirują, kiedy potrzebujecie podpowiedzi do kreatywnej zabawy czy opowiadania, a kiedy po prostu chcecie się nimi okryć, zrobić z nich bazę czy położyć się korzystacie z nich “normalnie”. Maty dodatkowo weźmiecie w plener dzięki ich wodoodpornemu spodowi. Poza tym, wszystkie nasze produkty, a szczególnie maty i narzuty/koce, możecie położyć na podłodze i  dywanie, gdyż mają wypełnienie, a dzieci uwielbiają zabawy na podłodze. Badania dowodzą, że ruch jest potrzebny dla rozwoju zarówno fizycznego dziecka, jak i intelektualnego. 

Wszystkie tkaniny, z których uszyte są nasze produkty wykonane są certyfikowanych materiałów i są bezpieczne dla dzieci i dorosłych.

Duża motoryka

Maty, Narzuty, Koce

Czarne drogi świetnie wyznaczają linie do chodzenia tip-topami, stopa, za stopą. Dzięki takim zadaniom dziecko ćwiczy równowagę, koncentrację.

Możecie też grać w zabawę, połóż prawą rękę na “dinozaurze”, lewą stopę na “łosiu” i nieźle zaplątać dziecko.

Zamów produkt, który pasuje do tej zabawy dla dzieci i rozwijajcie wyobraźnię. Na przykład ta mata edukacyjna z wodoodpornym spodem.

I mała motoryka

Maty

Tor przeszkód dla resoraków z trawy? Dlaczego nie. Narwij trawy, rozrzuć na Macie i szalej.

Możecie użyć też piasku (kinetycznego), innych naturalnych przedmiotów typu kora, liście, szyszki, kasztany, pączki, gałązki. Można budować zapory dla aut, schronienia dla zwierząt lub ogródki dla lalek. Wszystko, co sypkie, różnorodne, dzięki, którym ćwiczą małe paluszki. Nasze Maty świetnie się piorą, zatem nie będzie żadnego problemu, aby po zabawie strzepnąć je i wyprać, jeśli tego potrzebują.

Spontaniczna zabawa

Maty, Narzuty, Koce

Jednego dnia będzie to Miasto ulubionego bohatera, innego dnia zrobisz piknik dla postaci z ilustracji, a jeszcze innego połączysz z torami i kolejką.

Wykorzystuj Maty do rozbudowywania ich o własne zabawki.

Teatrzyk “Królewna na ziarnku grochu”

Zabawa do pobrania

Opowiadanie popularnych bajek to świetna aktywność na początek praktyki nauki opowiadania. Mamy dobrze znaną nam fabułę, często znaną ze streszczenia, gdyż to, co istotne w tego typu zabawach z dziećmi to skrótowość wątków i dopasowanie ilości informacji z bajki od wieku dziecka. 3 latek nie musi być zainteresowany, że królewna spała na 20 poduszkach… ale 5 latek może już być tym zafascynowany… i nie spadła? Wydrukujcie, podklejcie postacie i zabawa gotowa!

Możecie też wcześniej postacie ozdobić lub pokolorować. Zbudować teatrzyk z kartonu ze scenerią. Fajnie też wyglądają te postacie (ale wtedy muszą być precyzyjniej wycięte) w wersji: teatrzyk cieni.

POBIERZ

Wyszukiwanie Motyli

Zabawa do pobrania

Zabawa w Odkrywców Motyli. Wydrukuj, wytnij i ukryj motyle w domu, we wskazanych na mapie miejscach. Z Mapą Odkrywcy szukanie Motyli będzie proste. Motyle, które Dziecko ma odszukać to: latolistek cytrynek, plamiec agreściak, rusałka pawik, bielinek kapustnik. Wasz dom staje się wielką motylową Wyszukiwanką! 

Możecie wydrukować pojedynczo arkusze z motylami lub po kilka sztuk i przy okazji, bawić się w liczenie znalezionych motyli. Dziecko wpisuje na Mapie Odkrywcy liczbę motyli, które znalazło. Motyle możecie też pokolorować. 

POBIERZ

Kostka do Opowiadania

Zabawa do pobrania

Gra w opowiadanie. Niech los i Twoja wyobraźnia zadecyduje, jak potoczy się historia. Wydrukuj. Wytnij. Sklej i rzucaj kostką. Twórz historie do obrazków, które wypadną na kostce. Odważ się wymyślać najbardziej niesamowite opowiadania dla bohaterów z kostki. 

Zanim skleicie kostkę możecie ją pokolorować. Kostka będzie bardziej trwała, jeśli podkleicie ją tekturą. 

POBIERZ

Gra w kolorowanie DINOZAUR

Do pobrania

Gra w kolorowanie. Potrzebujesz wydruku, kostkę i kredki. Rzuć kostką i pokoloruj  te pole, które jest zgodne z liczbą wyrzuconych oczek. Teraz kolej drugiego gracza. Jeśli wyrzucicie ilość oczek z pola, które jest już pokolorowane, omijacie kolejkę. Wygrywa osoba, która pierwsza pokoloruje ostatnie pole. Gra na 2 osoby (max 3). Są dwie wersje do pobrania: bardziej szczegółowa i realistyczna (wersja 1) oraz uproszczona i bajkowa (wersja 2). 

Wiecie, że naukowcy nie są przekonani co do umaszczenia dinozaurów. Niektórzy twierdzą, że wcale nie były w kolorach ziemi, tylko… kolorowe. 

POBIERZ wersja 1 POBIERZ wersja 2

Odkryliście swoje zabawy dla dzieci?

Zachęcam do podzielenia się nimi w social mediach. Oznacz nas #hahamatywyszukiwanki, napewno przetestujemy, zrobimy repost i może dodamy tu do Zabaw. Twoje inspiracje są świetną wskazówką dla inny Klientów. Dziękuję, że inspirujesz inne Rodziny.